Powered By Blogger

Tuesday, 1 July 2014

Allanha's maths consolidation



Allanah's 2 different ways to use strategies




You need to use 2 different strategies to answer the following questions:


193 - 35 =  148            my strategy   193 - 40 = 153 - 5 = 148


215 - 67 =  177            my strategy 215 - 70 = 180 - 3 = 177


315 - 73 =                   my strategy 315 - 60  


62 x 5 =


92 x 6 =


5.0 - 2.65=


7.75 - 4.21 =


6.0 - 2.79 =


6.0 - 2.06 =


Use two different strategies to answer the following questions:


There are 42 ladybugs on six leaves. How many ladybugs are on each leaf?


To fill one jug it takes 4 litres. How many jugs can I fill with 28 litres?


To fill a bucket is takes 9 litres. How many buckets can I fill with 63 litres?


I have 56 lollies I have to share with seven people. How many lollies will each person receive?

I have 36 lollipops, 1/ 4 of them are strawberry flavour. How many strawberry flavoured lollipops do I have?


There are 168 children at Ruapotika school and only 74 at Sommerville. How many students are there combined at the two schools? Use  two strategies to work these questions.


I had 42 lollies I had to share with 7 people. How many lollies does each person get?
Use  two strategies to work these questions.


Miss Clark had a cake she cut in half. She then cut each of those pieces in half. How many pieces of cake are there? What would you call each piece of cake? Use  two strategies to work these questions.


I had $237, I went shopping and spent $69. How much money do I have left? Use two strategies to work these questions.


Six friends eat four cakes, what fraction of the cake do each of them get? Use  two strategies to work these questions.

Twelve friends eat four cakes, what fraction of the cake do each of them get? Use two strategies to work these questions.


To fill my car tank, it takes 60 litres. Each litre costs 2.07cents. How much would it cost me to fill my tank?  Use  two strategies to work these questions.


It took Mosa, 4 minutes to iron 8 pairs of socks. How long does it take him to iron one sock only?


It took me, 10 minutes to iron 30 pairs of socks. How long does me to iron one sock only?


Thursday:
 

Allanah's strategies for Maths 
Use the following strategies to answer the questions below


Strategy making hundreds
153 - 89 =
153 - 100 = 53
53 + 11 = 64


322 - 57 =
322 - 100 = 222
222 + 43 = 265
162 - 86 =
162 - 100 =62
162 + 14 = 176


218 - 39 =
218 - 100 = 118
118 + 61 = 179
Rounding and compensating
133 - 89 =
133 - 90 I added one to 89 to  make it 90.
133 - 90 = 43 + 1 = 44
320 - 57 =
320 - 60 i added 3 to make 60
320 -60 = 260 + 3 = 263


124 - 86 =
124 - 90 i added 4 to make 90
124 - 90 = 34 + 4 = 38


283 - 39 =
283 - 40 i added 1 to make 40
283 - 40 = 243


Equal addition
153 - 95 =
158 - 100 = 58
58 -


322 - 75 = 277
327 - 80 = 247


162 - 66 =


218 - 92 =
Partitioning


153 - 95 =
100 - 90 = 10
53 - 5 = 48
10 + 48 = 58


322 - 72 =
300 - 70 = 330
22 - 2 = 20
330 + 20 = 350


162 - 76 =
100 - 70 = 40
62 - 6 = 56
40 + 56 = 96


218 - 92 =
200 - 90 = 110
18 - 2 = 16

110 = 16 = 126

Allanah's maths consolidation

Squares/Triangles Add/Sub W6

Andrea collects 73 Skittles. Andrea's father gives Andrea 56 more. How many Skittles does Andrea have?   73 + 56 = 129

Joshua has 62 cards. Christina has 64 cards. If Christina gives all of her cards to Joshua, how many cards will Joshua have?     62 + 64 = 126

If there are 266 pencils in a box and Bridget puts 44 more pencils inside, how many pencils are in the box?    266 + 44 = 310

Harold has 153 marbles. He gets 16 more from Steve. How many marbles does Harold have in all?     153 + 16 = 169

If there are 79 blocks in a box and Christine puts 15 more blocks inside, how many blocks are in the box?    79 + 15 = 94

Subtraction

Denise removes 5 bananas from a jar. There were originally 46 bananas in the jar. How many bananas are left in the jar?  46 - 5 = 41

Arthur removes 29 pencils from a jar. There were originally 187 pencils in the jar. How many pencils are left in the jar?  187 - 29 = 158

Joyce starts with 275 apples. She gives 59 to Larry. How many apples does Joyce end with?   275 - 59 = 216

Rachel removes 47 bottle caps from a jar. There were originally 283 bottle caps in the jar. How many bottle caps are left in the jar?   283 - 27 =256

Michael weighs 87 kilograms. Douglas weighs 52 kilograms. How much heavier is Michael than Douglas?    87 - 52 = 21





Pentagons Continue

Anne had 65 cents. She found 25 cents on the sidewalk. She bought a bag of chips for 55 cents. How much money did Anne have then?    65 + 25 - 55 = 67

Jeff had 58 stickers.He used 16 of them this morning. He gave 10 to his friend Ed.How many stickers did Jeff have then?   58 - 16 - 10 = 32

The movie theater has 95 seats.51 children and 24 adults went to the early show. How many seats were empty?       95 - 51 - 24 = 20

Trevor did his math homework for 16 minutes. He did his spelling homework for 12 minutes.He practiced the piano for 15 minutes. How much more time did Trevor spend doing homework?      

Angela spent the day at the beach.She saw 12 children swimming in the ocean.  15 children were playing in the sand. 20 children were splashing in the pool.
How many children did Angela see at the beach?     12 + 15 + 20 = 47

There were 24 sailboats and 25 motor boats in the harbor. 13 boats sailed out to sea.
How many boats remained in the harbor?    24 + 25 - 13 = 36

Monica's father cooked 20 hamburgers. Kurt's dad cooked 38 hamburgers. 45 hamburgers were eaten. How many hamburgers were left?      20 + 38 - 45 = 5

The Happy Habitat had 21 koala bears.
They had 15 panda bears.
11 bears were moved to another zoo.
How many bears were left?     21 + 15 - 11 = 25

Sparky had 28 balls.
He buried 10 in the garden and 6 behind the garage.
How many balls did Sparky have left?   28 - 10 - 6 =

Brett made a bowl of Lucky Letters cereal.
He counted 57 consonants and 22 vowels.
After eating some cereal, he counted only 35 letters.

How many letters did Brett eat?      57 + 35

Allanah's maths consolidation

Squares/Triangles
Add/Sub W8

Andrea collects 132 Skittles. Andrea's father gives Andrea 56 more. How many Skittles does Andrea have?     
132 + 56 = 188
132 + 50 = 182
182 + 6 = 188

Joshua has 95 cards. Christina has 59 cards. If Christina gives all of her cards to Joshua, how many cards will Joshua have?
95 + 59 = 154
95 + 50 = 145
145 + 9 = 154

If there are 485 pencils in the resource room and Bridget puts 44 more pencils inside, how many pencils are in the resource room?
485 + 44 = 529
400 didn’t plus it
80 + 40 = 120
5 + 4 = 9

Harold has 274 marbles. He gets 45 more from Steve. How many marbles does Harold have in all?
274 + 45 =309
200 didn’t add it
70 + 40 = 100
4 + 5 = 9

If there are 53 blocks in a box and Christine puts 73 more blocks inside, how many blocks are in the box?
53 + 73 =
73 + 50 =123
123 + 3 = 126

Subtraction

Denise removes 37 bananas from a supermarket. There were originally 414 bananas in the supermarket. How many bananas are left in the jar?
37 - 414 = 423
400 didn’t add it
30 - 10 = 20
7 - 4 = 3

Arthur removes 27 pencils from a jar. There were originally 183 pencils in the jar. How many pencils are left in the jar?
183 - 27 = 156
100
83 - 20 = 63
63 - 7 = 56

Joyce starts with 284 apples. She gives 27 to Larry. How many apples does Joyce end with?
284 - 27 = 257
200
84 - 20 = 64
64 - 7 = 57

Rachel removes 94 bottle caps from a jar. There were originally 227 bottle caps in the jar. How many bottle caps are left in the jar?
227 - 94 = 119
220 - 90 = 130
130 - 7 - 4 = 119


Michael weighs 87 kilograms. Douglas weighs 62 kilograms. How much heavier is Michael than Douglas?
87 - 62 = 15
80 - 60 = 20
7 - 2 = 5
20 - 5 = 15

Pentagons Continue

Anne had 125 cents. She found 65 cents on the sidewalk. She bought a bag of chips for 55 cents. How much money did Anne have then?
125 + 65 - 55
20 + 60 = 80
5 + 5 = 10

100

Allanah's changing sound questions and missing words

Questions

  1. What is sound? sound is a form of energy
  2. How is sound produced? for sound to be produced it must be set up by a source
  3. What do sound vibrations travel through? vibrations travel through a solid liquid or gas
  4. Through which substance does sound travel fastest?Concorde travels faster
  5. Why is this? cause things that travel faster is called super sonic that is Concorde
  6. Why do you think sound cannot travel through a vacuum?
  7. What is pitch? pitch is when something sounds high or low
  8. How would you create a high pitch on:
    1. A guitar? A shorter thinner tighter string will produce a higher pitch
    2. A recorder? A short column makes a higher pitch
    3. A drum?
  9. What does the volume of sound depend on? sound depends on the amount of energy the vibrations contain and rate at which this energy is transmitted
  10. How would you play a drum quietly? if you hit the drums hard it would make a loud sound if you hit it softly it will make a quiet sound
  11. How much energy do you think the vibrations would have if you did this? if you did this you would take up a lot of energy from vibrations
  12. If the vibrations had lots of energy, what would the volume be like? it would be a high pitch



Use the words below in the reading passage.
hitting     vibrations     plucking    blowing     energy     liquid            sound     felt    loud     quiet    air   sea    high    long     water
blow   low     short       finger



           Changing Sounds

Sound is a type of  energy.   Sound is produced by vibrations.

Vibrations are made must by __hitting___ a  drum, __blowing___ a recorder,  _plucking____ a string.

_sound ___ can travel through a solid _  liquid__ or gas and reach our ears where it can be heard.  If the vibrations have a lot of energy then they are __long___.  If they have little energy then the sound is __quiet____.  Sometimes vibrations can be __felt_____ on the skin.

Sound travels faster in a solid than in _water__.  It travels faster in water than it does in _air____.
Dolphins communicate with each other under the _sea__.  

Pitch is the highness or lowness of a sound.  A high__ pitch is caused by short vibrations and a low pitch is caused by __long_ vibrations.

The pitch of a note produced by a guitar depends on the length, thickness and tension of the string.  A shorter, thinner, tighter string produces a high pitch and a longer, thicker, looser string produces a low pitch. On a guitar the strings can be shortened by putting a  __finger_ on the fret board.

When you _blow_____ into a wind instrument the air vibrates.  The pitch depends on the length of the column.  A long column makes a _low ___ pitch and a _short___ column makes a high pitch.

The loudness (volume) of the sound depends on how hard a string is plucked.  The sound will be louder the harder it is plucked.