Powered By Blogger

Tuesday, 1 July 2014

Allanha's maths consolidation



Allanah's 2 different ways to use strategies




You need to use 2 different strategies to answer the following questions:


193 - 35 =  148            my strategy   193 - 40 = 153 - 5 = 148


215 - 67 =  177            my strategy 215 - 70 = 180 - 3 = 177


315 - 73 =                   my strategy 315 - 60  


62 x 5 =


92 x 6 =


5.0 - 2.65=


7.75 - 4.21 =


6.0 - 2.79 =


6.0 - 2.06 =


Use two different strategies to answer the following questions:


There are 42 ladybugs on six leaves. How many ladybugs are on each leaf?


To fill one jug it takes 4 litres. How many jugs can I fill with 28 litres?


To fill a bucket is takes 9 litres. How many buckets can I fill with 63 litres?


I have 56 lollies I have to share with seven people. How many lollies will each person receive?

I have 36 lollipops, 1/ 4 of them are strawberry flavour. How many strawberry flavoured lollipops do I have?


There are 168 children at Ruapotika school and only 74 at Sommerville. How many students are there combined at the two schools? Use  two strategies to work these questions.


I had 42 lollies I had to share with 7 people. How many lollies does each person get?
Use  two strategies to work these questions.


Miss Clark had a cake she cut in half. She then cut each of those pieces in half. How many pieces of cake are there? What would you call each piece of cake? Use  two strategies to work these questions.


I had $237, I went shopping and spent $69. How much money do I have left? Use two strategies to work these questions.


Six friends eat four cakes, what fraction of the cake do each of them get? Use  two strategies to work these questions.

Twelve friends eat four cakes, what fraction of the cake do each of them get? Use two strategies to work these questions.


To fill my car tank, it takes 60 litres. Each litre costs 2.07cents. How much would it cost me to fill my tank?  Use  two strategies to work these questions.


It took Mosa, 4 minutes to iron 8 pairs of socks. How long does it take him to iron one sock only?


It took me, 10 minutes to iron 30 pairs of socks. How long does me to iron one sock only?


Thursday:
 

Allanah's strategies for Maths 
Use the following strategies to answer the questions below


Strategy making hundreds
153 - 89 =
153 - 100 = 53
53 + 11 = 64


322 - 57 =
322 - 100 = 222
222 + 43 = 265
162 - 86 =
162 - 100 =62
162 + 14 = 176


218 - 39 =
218 - 100 = 118
118 + 61 = 179
Rounding and compensating
133 - 89 =
133 - 90 I added one to 89 to  make it 90.
133 - 90 = 43 + 1 = 44
320 - 57 =
320 - 60 i added 3 to make 60
320 -60 = 260 + 3 = 263


124 - 86 =
124 - 90 i added 4 to make 90
124 - 90 = 34 + 4 = 38


283 - 39 =
283 - 40 i added 1 to make 40
283 - 40 = 243


Equal addition
153 - 95 =
158 - 100 = 58
58 -


322 - 75 = 277
327 - 80 = 247


162 - 66 =


218 - 92 =
Partitioning


153 - 95 =
100 - 90 = 10
53 - 5 = 48
10 + 48 = 58


322 - 72 =
300 - 70 = 330
22 - 2 = 20
330 + 20 = 350


162 - 76 =
100 - 70 = 40
62 - 6 = 56
40 + 56 = 96


218 - 92 =
200 - 90 = 110
18 - 2 = 16

110 = 16 = 126

No comments:

Post a Comment